Vatandaş Artık Sivil Trafik Polisi

Evet, doğru okudunuz, artık siz de günlük yaşamda tıpkı bir trafik polisi gibi görev yapabileceksiniz. Şöyle ki: Artık sivil vatandaşlar, görüntülü kayıt yaparak trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri ihbar edebilecekler.

Konu ile ilgili açıklama İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapıldı. Yeni uygulamaya konulan yönteme göre Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) görüş alanı dışında kalan ve trafik polislerinin bulunmadığı alanlarda, sivil vatandaşlar kural ihlali yapan sürücüleri ihbar edebilecekler. İhbar için akıllı telefon, video kamera vb görüntülü kayıt yapan cihazlarla alınan verilerin; "0533 155 0 155" ve "0552 155 0 155" numaralı cep telefonu numaralarına gönderilmesi gerekmektedir.

Şimdilik yalnızca İstanbul için geçerli olan uygulama çerçevesinde denetim daha etkili hala getirilmesi amaçlanmakta. Bu yöntemle trafik polislerinin ve EDS’nin olmadığı yollarda kuralları ihlal eden sürücülerin daha çok kontrol altına alınabileceği düşünülüyor. İstanbul’da halihazırda 200 motosikletli, 400 araçlı ve 120 sivil trafik ekibi görev yapıyor.

Yeni uygulamanın etkili olmasını ve trafik ihlallerinin azalmasını dileriz…