Ticari Araçlarda Vergi İndirimi

Ticari araçlarda vergi indirimi hangi alanlarda nasıl uygulanıyor? Hepimizin malumu devlet nezdinde ticari araçlar ile binek araçlar aynı kategoride değil. İşletmelere destek olmak amacıyla ticari araçlar için birtakım vergi avantajları uygulanmaktadır. Peki bu haklar hangi alanlarda nasıl uygulanıyor? Buyurun birlikte bakalım…

KDV İndirimi

Ticari statüde yer alan (kamyonet, kamyon, van, panelvan, minibüs vb) araçlar için Katma Değer Vergisi (KDV), daha sonra KDV bildiriminde düşürülebiliyor. Yani araç için ödenen bu vergi, daha sonra ödeme yapılacak tutardan düşülebiliyor.

Ayıca ticari otomobiller için yapılan kasko sigortası,  yakıt alımı, yağ değişimi, bakım – onarım ve yedek parça satın alma masrafları da Kurumlar Vergisi için bildirilebiliyor.

MTV İndirimi

Diğer indirim ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yapılıyor. Burada ise ticari araçlar için ödenen vergi, daha sonra masraf ya da gider olarak gösterilebiliyor. Böylece kamyonet, kamyon, van, panelvan, minibüs, otobüs ve çekici gibi (binek ve arazi taşıtı kategorisi dışında kalanlar) için yılda iki kez ödenen MTV, dolaylı yoldan geri alınıyor diyebiliriz.

Tabi bunlar için ortada bir şirketin olması gerektiğini unutmamalısınız. Yani ruhsatta şirket adına kayıtlı olmayan bir ticari aracın, vergi avantajı yoktur. Tam aksine köprü geçişlerinde, arabalı vapur seferlerinde vb noktalarda ödenen kısmen daha yüksek tutar ile görece daha da masraflı olabilir. Tabi bu ihtiyaçlarınıza ve arabanızdan beklentilerinize de bağlı bir durumdur.

Ticari Araçlarda Özel Plaka Kullanımı

Her türlü aracın şirket çatısı altında ticari gösterilmesi gibi son dönemde giderek yaygınlaşan bir diğer moda ise özel plaka kullanımıdır. Şirket adının kısaltmalarından ya da firmanın adını andıran plaklardan oluşan bu plakalara ilave olarak APP plakalar da sıkça tercih edilmektedir. Burada ise doğrudan firma adları kullanılmaktadır genellikle.