Araba Satışlarında Tarihi Rekor

2015’in ilk 4 ayında Türkiye tarihinin en büyük otomobil satışı gerçekleşti ve toplamda 265 bin civarında yeni araç sahibini buldu. Nisan ayı da bir rekor kırarak tüm zamanların en yüksek araba satışı rakamlarına ulaştı: 92 bin sıfır otomobil yollarda.

Binek otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2015’te olağanüstü bir büyüme yakaladı. Yılın ilk çeyreğinde başlayan yükseliş, Nisan ayında zirve yaptı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla neredeyse %100 artan otomobil satışları, otomotiv şirketlerinin yüzünü güldürdü. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarının toplam satış rakamı ise 2014’ün ilk 4 ayına göre 100.000 artmış durumda.

Otomobil Satışları Neden Arttı?

Doların kurunun yükselmesi, yaklaşan seçimlerin yarattığı belirsizlik havası ve gıda fiyatlarının artması gibi olumsuz olarak değerlendirilebilecek birtakım gelişmelere rağmen, hem binek arabaların hem ticari otmobillerin satışları arttı. Üstelik bu sadece sıfır araç pazarının rakamları. Aynı şekilde 2.el otomobil satışlarında da artış olduğu belirtiliyor.

Peki nasıl oldu da tarihi bir rekor kırıldı? Uzmanlar, bu durumu dolar kurunun yükselmesine bağlıyorlar. Aslında sadece dolar değil, topyekün dövizin artmış olmasına. Bilhassa dolardaki yüksek artış, mevduatı dolar üzerinden olan tüketicilere yaradığı düşüncesi hakim. Şöyleki: Uzmanlara göre parasını bozduran birikim sahibi, lirasını değerlendirmek için araç satın aldı.

En Çok Satan Otomobil Markası Hangisi?

Satışların beklenenin çok üzerinde gerçekleştiği bu 4 ay, sırasıyla en çok aşağıdaki otomotiv devlerine yaradı:

·         Volkswagen 

·         Renault

·         Hyundai 

·         Fiat 

·         Toyota 

·         Ford 

·         Opel